Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline predstavuje jedinečný skanzen, ktorý sa nachádza v malebnom prostredí Západných Tatier. História skanzenu siaha do sedemdesiatych rokov 20. storočia, keď vznikla naliehavá potreba zachrániť cenné historické objekty z oblasti, ktorá mala byť zatopená vodnou nádržou Liptovská Mara. Toto rozhodnutie viedlo k presunu vybraných historických stavieb z rôznych liptovských obcí, čím sa podarilo zachovať neoceniteľné kultúrne dedičstvo regiónu pre budúce generácie.

Pokiaľ navštívite Liptov, tento skanzen by ste nemali určite obísť. Nachádza sa na konci dediny Pribylina. Pred skanzenom je platené parkovisko kde môžete nechať svoje auto či karavan. Pokiaľ cestujete autobusom, môžete vyhľadať spoj ktorý premáva do obce Pribylina (kde končí) alebo Pribylina,,Račkova dolina – Skanzen (táto zástavka sa nachádza tesne za skanzenom smerom na Podbanské).


Skanzen GPS




Hľadaj spoj




 

s kočíkom, vozíkom, školské výlety, víkendové akcie,

Architektonické skvosty

V areáli múzea môžeme obdivovať množstvo autentických stavieb, medzi ktorými dominuje gotický kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara z 13. storočia, pričom jeho presun a následná rekonštrukcia predstavovali mimoriadne náročný proces vyžadujúci si precíznu prácu odborníkov. Návštevníci môžu taktiež obdivovať renesančný kaštieľ z Parížoviec, ktorý reprezentuje typické šľachtické sídlo zo 17. storočia a v súčasnosti slúži ako výstavný priestor prezentujúci dobový život vyšších spoločenských vrstiev.

múzeum liptovskej dediny Pribylina

Život našich predkov

Múzeum ponúka fascinujúci pohľad do každodenného života našich predkov prostredníctvom množstva drevených obydlí, hospodárskych budov a remeselníckych dielní, ktoré sú zariadené dobovým nábytkom a pracovnými nástrojmi. V jednotlivých objektoch sú nainštalované expozície predstavujúce tradičné remeslá ako kolárstvo, tkáčstvo, hrnčiarstvo či kováčstvo, pričom návštevníci majú možnosť vidieť autentické nástroje a výrobné postupy, ktoré sa používali v minulosti.

skanzen pribylina - múzeum liptovskej dediny

Tradície a kultúrne podujatia

Počas celého roka sa v múzeu organizujú rôzne kultúrne podujatia a tematické dni, ktoré približujú návštevníkom tradície a zvyky liptovského regiónu. Medzi najobľúbenejšie patria ukážky tradičných remesiel, folklórne vystúpenia, ochutnávky regionálnych špecialít a sezónne podujatia spojené s významnými sviatkami v roku, ako sú Vianoce, Veľká noc či dožinky. Skanzen má menší amfiteáter určený na vystúpenia.

múzeum liptovskej dediny Pribylina

Vzdelávacia funkcia

Múzeum plní významnú vzdelávaciu funkciu, keďže organizuje špeciálne programy pre školské skupiny, počas ktorých sa žiaci môžu interaktívnou formou oboznámiť s históriou regiónu, tradičnými remeslami a životným štýlom našich predkov. Odborní pracovníci múzea pripravujú tematické prehliadky, workshopy a prednášky, ktoré pomáhajú mladej generácii pochopiť a oceniť bohaté kultúrne dedičstvo Liptova.

Považská lesná železnica – Príbeh koľají v srdci Liptova

V malebnom údolí Čierneho Váhu sa kedysi kľukatila jedna z najvýznamnejších lesných železníc v Karpatoch. Považská lesná železnica, ktorá písala svoju históriu viac ako 60 rokov, nebola len dopravnou tepnou pre prepravu dreva – stala sa životnou tepnou celého regiónu. Dnes je časť zachovanej železnice, rušňov, vozňov a inej techniky súčasťou skanzenu a v rámci skanzenu si môžete užiť aj jazdu historickým vláčikom ktorý po skanzene pravidelne premáva. Má dokonca vlastný cestovný poriadok.

povazska lesna zeleznica - skanzen pribylina

https://www.skanzenpribylina.sk/sk/historicky-vlacik

Zrodenie železnice

Na prelome 19. a 20. storočia priniesla priemyselná revolúcia zásadnú zmenu v doprave dreva. Tradičné splavovanie po riekach nahradila moderná železnica. V roku 1912 padlo prelomové rozhodnutie – výstavba úzkorozchodnej trate s rozchodom 760 mm v údolí Čierneho Váhu.

Stavba začala v lete 1914 pod vedením talentovaného inžiniera Alexandra Spengela. Prvý úsek z Liptovského Hrádku po Čierny Váh dokončili v roku 1916. Železnica postupne rástla, až jej sieť dosiahla impozantnú dĺžku 109 kilometrov.

múzeum liptovskej dediny Pribylina - Považská lesná železnica

Zlatá éra

Trať sa stala neodmysliteľnou súčasťou života miestnych. Každá lokomotíva dostala svoju prezývku – Malá Maďarka, Cifra či Barbora sa stali legendami. Pre turistov bola jazda „mašinkou“ po „štriečke“ nezabudnuteľným zážitkom.

 

Prírodné prostredie a okolie

Nemenej dôležitým aspektom múzea je jeho zasadenie do prekrásneho prostredia Račkovej doliny s výhľadom na Kriváň, ktoré dotvára autentickú atmosféru celého areálu. V areáli skanzenu sa nachádzajú aj príjemné oddychové miesta ako malé jazierko s rozhľadňou.

skanzen pribylina jazierko

Návštevníci môžu okrem prehliadky expozícií využiť aj okolité turistické chodníky, ktoré vedú do atraktívnych lokalít Západných Tatier a poskytujú možnosť spojiť návštevu múzea s aktívnym oddychom v prírode.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu